77 Best Things to Buy at Aldi

By   

View as:

Photo credit: jetcityimage/istockphoto

WORTH A FEW BAGS

When did it go from never having heard of Aldi to branches of the German-based supermarket chain popping up nearly everywhere? Aldi's budget-minded approach -- down to the bring-your-own (or buy one for pennies) bag policy -- has a growing legion of fans. A field trip to an Aldi in the suburbs north of New York City on March 5 yielded bags full of finds under $10 each, including some name brands and some of Aldi's own, exclusive brands. Nearly all are for in-store shopping only.
Photo credit: Courtesy of Cheapism

SIMPLYNATURE SWEET POTATO CHIPS

Price: $2.29 for a 7-ounce bag
From SimplyNature, one of Aldi's exclusive brands, this is an unexpected -- and healthier -- chip option for a price that would be hard to beat in a traditional grocery or health food store.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

COMBOS BAKED SNACKS

Price: $1.69 for a 6.3-ounce bag
One of the surprises at Aldi is the availability of select "name" brands -- not versions of a particular food, but the original. This family snacking favorite, the Cheddar Cheese Pretzel flavor, was between a selection of Aldi's own choices, and a good buy for those who prefer the originals.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

HOSTESS TWINKIES

Price: $2.89 for 10
The classic guilty pleasure snack and traditional lunchbox treat can be had here for just over a quarter each.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

GATORADE

Price: $2.99 for a six-pack
Sports drinks can be pricey, especially since they're often bought in multiples. Here, we found packages of 12-ounce bottles in flavors including lemon-lime, orange, fruit punch, and berry.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

MOSER ROTH CHOCOLATE

Price: $1.99 for 4.4 ounces
This German chocolate, produced by Storck for Aldi, fits the bill for fancy chocolates. The package of five individually wrapped bars comes in flavors such as dark mint. Yum.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

KIT-KAT CRISP WAFERS

Price: $1.25 for an 8.49-ounce package
If you want a familiar candy, pick up these milk chocolate treats in an eight-pack of snack-size bars.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

SAVORITZ ORIGINAL BUTTERY ROUND CRACKERS

Price: $1.69 for 13.7-ounce box
No, we didn't say Ritz crackers -- but this version looks pretty similar and has a price that can't be beat.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

CLANCY'S CHEESE MELT

Price: $3.99 for a 32-ounce bar
If you're making your own nacho dip, opt for this version of Velveeta and you may not even notice the difference.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

CASA MAMITA CHUNKY SALSA

Price: $1.49 for 24-ounce jar
Billed as having a new, improved recipe, this salsa comes in medium or mild for recipes or simple chips and dip.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

BENTON'S CHOCOLATE CHIP COOKIES

Price: $1.69 for 13-ounce bag
The bag says they're "full of real chocolate chips" -- and since Aldi cookies have won awards, we'll give it a go.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

SOUTHERN GROVE ASIAN TRAIL MIX

Price: $4.89 for a 26-ounce bag
This hearty snack is filled with ingredients including rice crackers, peanuts, sesame sticks, wasabi peas, and more.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

SIMMS ORIGINAL SMOKED SNACK STICKS

Price: $2.69 for a 3.92-ounce box
Fans of Slim Jims will gobble up these snacks, which come 14 to a box.

Photo credit: ansonsaw/istockphoto

SOUTHERN GROVE CALIFORNIA RAISINS

Price: $1.09 for a six-pack
These 1-ounce boxes are ideal on-the-go snacks to toss into a backpack, gym bag, or lunchbox.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

AUNT MAPLE'S SYRUP

Price: $1.49 for a 24-ounce bottle
Drizzle -- or douse -- the next stack of pancakes with original, butter, or lite flavor choices.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

LUNCH BUDDIES MANDARIN ORANGES

Price: $1.79 for a four-pack
These sweet slices, packed in 4-ounce cups with 100 percent fruit juice, offer a guilt-free diet snack or a perfect after-school snack for little ones.

Photo credit: LilliDay/istockphoto

MILLVILLE RAISIN BRAN

Price: $1.99 for a 20-ounce box
Frankly, you could serve quite a few people cardboard in the morning and they might not know it -- some people are oblivious to breakfast name brands. But feel good with the whole grain selection of this traditional cereal.

Photo credit: GMVozd/istockphoto

SIMPLYNATURE BLUEBERRY PRESERVES

Price: $2.39 for an 11-ounce jar
Not only is this an offering from Aldi's wholesome line, it's also organic.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

BERRYHILL CONCORD GRAPE JELLY

Price: $1.59 for a 32-ounce jar
Any mother -- or anyone, for that matter -- who's made their fair share of classic PBJ sandwiches will delight in the outright bargain of this classic sandwich ingredient.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

BERRYHILL CHOCOLATE-FLAVORED SYRUP

Price: $1.49 for a 24-ounce container
Let the imagination run wild: ice cream sundaes, milkshakes, chocolate milk, egg creams … at this price you can have them all.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

PEANUT DELIGHT CRUNCHY PEANUT BUTTER

Price: $1.39 for an 18-ounce jar
Savings on the pantry staples abound. Stock up.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

BERRYHILL HAZELNUT SPREAD

Price: $1.99 for a 13-ounce jar
Forget Nutella. This option is chock full of cocoa and skim milk, ready to be spread on whatever you fancy.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

TUSCAN GARDEN SALAD DRESSING

Price: $1.29 for a 16-ounce bottle
Liven up workday salads with thrifty options ranging from chunky blue cheese to California French style to zesty Italian to Fit & Active Light Ranch.

Photo credit: LauriPatterson/istockphoto

BURMAN'S COCKTAIL SAUCE

Price: 95 cents for a 12-ounce jar
Now you can also afford the shrimp.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

FUSIA SRIRACHA HOT CHILI SAUCE

Price: $1.99 for a 17-ounce bottle
If you like it hot, hot, hot, look no further than this offering from the Asian Inspirations collection.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

FRIENDLY FARMS WHOLE MILK

Price: $3.39 for a gallon
For families that go through milk at quite a clip, this is a deal on good ol' homogenized whole milk.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

GOLDHEN LARGE EGGS

Price: $2.09 for a dozen
These Grade A finds are ideal for omelettes, egg salad, or baking.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

BARISSIMO K-CUPS

Price: $3.99 for a package of 12
This Columbian Fair Trade coffee, breakfast blend or doughnut shop options in particular, will save big bucks and time standing in line at Starbucks.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

NESCAFE CLASSIC INSTANT COFFEE

Price: $5.38 for a 7-ounce jar
One jar of this name-brand coffee yields 100 cups (yes, that's less than 6 cents for a cup) of premium dark-roast brew.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

BENNER TEA BAGS

Price: $1.89 for a box of 100
For those who prefer tea, these individually wrapped bags are a classic blend and an incredible bargain.

Photo credit: BWFolsom/istockphoto

BEAUMONT BASKET COFFEE FILTERS

Price: $1.39 for a 200-count package
If you're in charge of the coffee machine at home or work, these will certainly save some money. You can buy that breakfast danish too.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

FRIENDLY FARMS UNSWEETENED ALMOND MILK

Price: $1.99 for a 2-quart container
There are dairy milk alternatives at Aldi too.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

NATURE'S NECTAR ORANGE JUICE

Price: $2.35 for a 59-ounce container
Whether you prefer your OJ with calcium and vitamin D, high pulp or no pulp, none are made from concentrate.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

COUNTRYSIDE CREAMERY BUTTER

Price: $2.99 for a 16-ounce package
Sweet cream unsalted butter -- spread it on toast, use it in recipes, stock up and freeze it. The price is worth it.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

IMPERIAL SPREAD

Price: 84 cents for a 16-ounce package
This butter-alternative spread comes in four quarters, and costs less than four quarters.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

FRIENDLY FARMS YOGURT

Price: 39 cents for a 6-ounce cup
Choices range from cherry to blueberry to peach in options that include low-fat and nonfat.

Photo credit: courtesy of ch

HAPPY FARMS SHREDDED MEXICAN-STYLE CHEESE

Price: $2.69 for a 12-ounce pouch
Hola nachos, tacos -- or any dish you want to cover in cheese. This generous package yields 3 cups.

Photo credit: Courtesy of aldi.us

APPLETON FARMS BACON

Price: $3.89 for a 12-ounce package
For those who prefer their breakfast meat old-school, this selection offers center cut, gourmet, butcher-sliced smoked bacon.

Photo credit: LauriPatterson/istockphoto

APPLETON FARMS TURKEY BACON

Price: $1.89 for a 12-ounce package
Those with health in mind can still savor a tasty smoked and cured breakfast meat.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

PARKVIEW BEEF FRANKS

Price: $2.49 for a 15-ounce package
Sold eight to a pack, this is something to stock up on for those early season barbecues.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

FIT & ACTIVE TURKEY FRANKS

Price: $1.79 for a 16-ounce package
Those who want a lighter option will also find eight to a package of these turkey dogs.

Photo credit: Courtesy of aldi.us

LITTLE SALAD BAR SWEET KALE CHOPPED SALAD KIT

Price: $2.49 for a 12-ounce bag
Forget the high-falutin' salad shops. This kit will help assemble a gourmet salad filled with not only kale but also green cabbage, romaine, dried cranberries, pumpkin seeds, and poppy seed dressing.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

LITTLE SALAD BAR FLAT LEAF SPINACH

Price: $1.49 for an 8-ounce bag
Served up in a salad or sautéed for a side dish, spinach is packed with vitamins and nutrients.

Photo credit: Basilios1/istockphoto

BONELESS CENTER CUT PORK CHOPS

Price: $3.49 for a pound
Fresh-looking meat with little fat, these would make for a quick and easy dinner any night of the week.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

KIRKWOOD FRESH CHICKEN BREAST TENDERLOINS

Price: $2.69 for a pound
To make dinner from scratch but not spend the whole night doing it, these are an ideal starting point.

Photo credit: msheldrake/istockphoto

BAKE HOUSE CREATIONS JUMBO BUTTERMILK BISCUITS

Price: 99 cents for a 16-ounce tube
It seems like we'd be cheating on the Pillsbury Doughboy, but at this price we simply must go with this pack of eight easy-preparation biscuits.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

LUNCH MATE OVEN-ROASTED TURKEY BREAST

Price: $2.39 for a 9-ounce tub
Pre-sliced deli meats are perfect for lunches or protein-rich snacks.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

MAMA COZZI'S PIZZA KITCHEN PIZZA

Price: $5.49 for a 16-inch pie
The five-cheese, eight-slice deli pizza looks like it would fill any family's pizza cravings, without the cost of delivery.

Photo credit: vikif/istockphoto

APPLETON FARMS DICED PROSCIUTTO OR PANCETTA

Price: $2.49 for a 4-ounce package
Gourmet ingredients for pasta dishes and more, these options are unexpected and surprisingly affordable.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

LITTLE SALAD BAR HUMMUS

Price: $1.99 for a 10-ounce tub
In flavors including pine nut, spicy, or olive tapenade, these party-ready tubs are ideal when entertaining on a large scale.

Photo credit: courtesy of ch

L'OVEN WHOLE GRAIN WHITE BREAD

Price: $1.19 for a loaf
Vital for everything from sandwiches to morning toast.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

KIRKWOOD POPCORN CHICKEN

Price: $3.99 for a 25.5-ounce bag
Sometimes, when you're in a rush or serving what seems like every kid in the neighborhood, frozen chicken just does the trick. Keep a few bags of these fully cooked bites on hand.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

SEA QUEEN WILD CAUGHT FLOUNDER FILLETS

Price: $4.29 for a 16-ounce package
Forget the fancy fish market. Shop here and be able to offer a seaside feast.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

SEASON'S CHOICE SHREDDED HASH BROWNS

Price: $1.65 for a 30-ounce bag
From the freezer to the plate without ever picking up a potato peeler -- what's not to love?

Photo credit: Courtesy of aldi.us

APPETITOS FROZEN APPETIZERS

Price: $1.99 for 8- to 11-ounce boxes
For an impromptu cocktail party or an easy lunch, try the mozzarella sticks or cheddar-stuffed jalapeños.

Photo credit: Courtesy of aldi.us

BELMONT ICE CREAM

Price: $2.89 for a 1.5-quart container
Everyone will scream for ice cream -- and you'll be happy to provide it at these prices, with flavors ranging from butter pecan to vanilla bean to sea salt caramel and more.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

FRIENDLY FARMS WHIPPED TOPPING

Price: 79 cents for an 8-ounce tub
Spoon it on hot cocoa or top a pudding. It's all sweet -- and all good. There's a Fit & Active lite version at the same price.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

CHEESE CLUB MAC & CHEESE DINNER

Price: 33 cents for a 7.25-ounce kit
A crowd-pleaser, this macaroni and cheese package had us checking the price more than once -- yep, it really is 33 cents.

Photo credit: courtesy of chea

LIVEGFREE SPAGHETTI

Price: $1.49 for 16 ounces
We admit, we weren't expecting so many healthy and gourmet options at Aldi, especially this pasta pick ideal for those needing a gluten-free brown rice spaghetti.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

PRIANO PASTA

Price: $1.29 for 16-ounce bags
Authentic Italian bronze-cut pasta -- pipe rigati, orecchiette, or rigatoni -- at this price? Mangia!

Photo credit: Courtesy of Cheapism

REGGANO GRATED PARMESAN CHEESE

Price: $2.29 for an 8-ounce canister
Sprinkle this on liberally, as you can certainly afford to.

Photo credit: c

TOP RAMEN NOODLES

Price: $1.94 for a package of 12
Sure, ramen noodles are cheap -- but this takes it to another level, in flavors including chicken and beef.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

CHEF'S CUPBOARD HOMESTYLE SOUP

Price: $1.29 for a 19-ounce can
Heat up a bowl of comfort with this traditional chicken and wild rice soup that's about half the price of national name brands.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

WELBY COTTON SWABS

Price: $1.89 for a 500-count box
A poor person's Q-tip? Well, after the savings, you may be headed to being a rich (or at least pennies richer) person.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

SECRET INVISIBLE SOLID DEODORANT

Price: $2.47 for 2.6 ounces
The selection of personal-care products at Aldi is surprising, including name brands such as this.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

GOYA CANNED COCONUT WATER

Price: $1.45 for 17.6 ounces
Refreshing no matter the season, this drink is beloved by those with a care for their health.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

HAPPY HARVEST MIXED VEGETABLES

Price: 65 cents for 15 ounces
Canned fruits and vegetables are a steal, especially for the size. Stock up for recipes.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

GERBER FIRST FOODS

Price: 98 cents for a two-pack
Baby food and baby-care products includes these all-natural carrots offered in a pair of containers that hold 2.5 ounces each.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

HAWAIIAN PUNCH

Price: $1.88 for a gallon
The traditional fruit juicy red flavor -- promoted for so long by that beloved character Punchy -- is a name-brand steal here.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

COCA-COLA

Price: $1.58 for a 2-liter bottle
The soda section offers plenty of chances to score deals on name brands.

Photo credit: AnnekeDeBlok/istockphoto

BAKER'S CORNER POWDERED SUGAR

Price: $1.29 for 2 pounds
Bakers will find a wealth of ingredients, including flour, sugar, and more on Aldi's shelves.

Photo credit: eddieberman/istockphoto

BAKER'S CORNER CHEWY FUDGE BROWNIE MIX

Price: 85 cents for an 18.3-ounce box
Whip up the family size box of these brownies and become the go-to person for bake sales from now on.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

STONEMILL ESSENTIALS ASSORTED SPICES

Price: $1.19 for jars of varying weights
From parsley flakes to basil leaves, ground cinnamon to minced onion, the herbs and spices here are inexpensive enough to stock an entire rack and have money to spare.

Photo credit: wdstock/istockphoto

CELERY

Price: $1.39 for a stalk (bunch)
You have to know your produce prices, but you can certainly score here. We also spotted cucumbers for 55 cents and had just paid markedly more in another supermarket a day before.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

LACURA SPORT SUNSCREEN

Price: $3.99 for a 6-ounce canister
At 30 SPF, this is a handy spray to have as spring and summer approach.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

DAILY BASICS PAPER TOWELS

Price: 49 cents for a 37.8-square-foot roll
Stock up on these ridiculously priced rolls for all kinds of chores.

Photo credit: Courtesy of amazon.com

BOULDER DRAWSTRING TALL KITCHEN BAGS

Price: $4.99 for a box of 40
Featuring "Flex Odor Control," these are an economical choice for a household necessity.

Photo credit: Courtesy of Cheapism

HEART TO TAIL CAT FOOD

Price: 35 cents for a 3-ounce tin
Even the animals are taken care of at Aldi, with such spoil-the-kitty options as a cod, sole and shrimp entrée. (There's dog food too.)

Cheapism.com participates in affiliate marketing programs, which means we may earn a commission if you choose to purchase a product through a link on our site. This helps support our work and does not influence editorial content.