Renounce and Save: How Much You Save Giving Up These 20 Things

By   

View as:

Photo credit: Serg64/shutterstock

BURNING INCENTIVE

The solemn observance of Lent is associated with several Christian denominations -- but you don't have to be religious to improve your life and spare your wallet by abstaining from vices for six weeks. Cutting out guilty pleasures and secret weaknesses can save big over the traditional 40-day period of sacrifice. Here are some things to consider cutting out, with the biggest savings at the end.

Photo credit: Toscanini/shutterstock

BREAD: JUST ANOTHER WORD FOR MONEY

Many diets call for reducing, or even eliminating carbs. Whether you’re trying to stick with a diet or a principled sacrifice, a loaf of white bread cost an average $1.32 in the last month of 2017, according to the Bureau of Labor Statistics. Leave a loaf off the shopping list for each of six weeks and save nearly $8.

Photo credit: Love the wind/shutterstock

STREAMING MEDIA -- AND MONEY

A standard Netflix subscription costs $11 a month. Go six weeks without a binge and save almost $16.50 (and have lots of time for other things).

Photo credit: 1989studio/shutterstock

COOKIES: MONSTER MONEY

Oreos are the most popular cookie in the world, with around a half-trillion sold since they were introduced in 1912, according to Time -- and one pack goes for about $3. Passing on a pack a week saves nearly $18 over 40 days. In fact, Oreos can even be made at home.

Photo credit: donydony/shutterstock

CUTTING OUT CANDY

According to the online statistics company Statista, 37.33 million people have eaten one serving of Reese's Peanut Butter Cups in the last month. Some 16.25 million have eaten between three and four servings while 14.22 million have eaten five or more. An eight-pack of snack-size cups goes for around $2. Forgo eating two a night and save $20 over 40 days.

Photo credit: Madlen/shutterstock

CHOCOLATE: COCOA WILL COST YOU

Chocolate is probably one of the most common -- and difficult -- things to try to sacrifice. A 4.4-ounce Hershey's bar costs about $1.60. Abstain from having three a week for six weeks and come out more than $28 richer.

Photo credit: Sanit Fuangnakhon/shutterstock

ICE CREAM: DAIRY SCARY

Who doesn't love a scoop of ice cream? Your waistline and wallet, for starters. A weekly half-gallon of ice cream costs $4.76 on average, so abstain at the store to save just over $28.50 on sugary brain freezes for six weeks. Or consider making some yourself -- maybe after Lent.

Photo credit: Syda Productions/shutterstock

TIME TO SKIP THE DOUGHNUTS

A regular doughnut costs about $1 at chains such as Dunkin' Donuts and Krispy Kreme. If having one on the way to work is part of the grind, skip it and save $30 in 40 days.

Photo credit: Kaspars Grinvalds/shutterstock

DO WITHOUT DAIRY

As of December, a pound of cheddar cheese averaged $4.95, according to the Bureau of Labor Statistics. Presuming you eat a block each week, that's nearly $30 for six weeks that could be saved -- and plenty of fats and sodium avoided.

Photo credit: Mega Pixel/shutterstock

SAVE ON SODA

A 2-liter bottle of Coca-Cola can cost around $1.80. Liter-a-day drinkers can save about $36 by switching to healthier -- and cheaper -- water for 40 days.

Photo credit: pathdoc/shutterstock

THE PRICE OF PIZZA

Depending on where you live, the median price of a pizza pie is between $7.25 and $15, according to a 2017 study from Datafiniti. Splitting one with a friend once a week for 40 days comes out to between $21.75 and $45 saved in pizza money. What’s more, pizza can also be made cheaply at home.

Photo credit: itakdalee/shutterstock

RED MEAT, GREEN MONEY

There's a reason steak is considered a luxury: Red meat is expensive. Have it three times a week -- such as a pound of shoulder tender chuck for about $5 -- and that’s about $15 every seven days. Stretched out over six weeks, staying away means savings of around $90.

Photo credit: ptnphoto/shutterstock

TUNE OUT OF TV

Presuming you didn't bundle internet and telephone service, the average cable TV bill is $72.60 per month. Find a way to put a cable subscription on hold for a month and a half and you'll end the year $108.90 richer.

Photo credit: ronstik/shutterstock

BYE-BYE BEER

The average cost of a six-pack of Coors Light or Bud Light is $5.79, according to the University of Puget Sound in Washington. Drinking half a six-pack every night after work costs $116 over 40 days, which is how much will be saved by renouncing the habit for that time.

Photo credit: DenisMArt/shutterstock

ENERGIZE YOUR WALLET

They get you buzzing, but energy drinks aren't cheap. A single 16-ounce Red Bull runs $3.49 at Target. Skipping a daily blast saves nearly $140 if you go without over the course of 40 days.

Photo credit: GUNDAM_Ai/shutterstock

MOURNING JOE

For coffee lovers, giving up a morning joe might feel like losing a loved one, but the sacrifice comes with an upside. Since the average cost of a cup of coffee is $3.50 going 40 days and 40 nights without a caffeine jumpstart saves a cool $140.

Photo credit: conejota/shutterstock

DROP ONLINE SHOPPING

In 2016, the average consumer spent $1,634 shopping online. That's roughly $4.50 per day. If your tendencies match those of the average American, and could manage to curtail your online shopping habit for 40 days, you'd save about $180 during the period of self-sacrifice.

Photo credit: napocska/shutterstock

SUPERSIZE YOUR SAVINGS

The average cost of a value meal at McDonald's is around $5.50. If you drove through the Golden Arches, or any comparable fast-food joint, once every four days, you'd spend $55 over the course of 40 days. If you ate a value meal every day, you'd shell out $220. The real value, it seems, might be to abstain.

Photo credit: Seanika/shutterstock

CIGARETTE MONEY UP IN SMOKE

Even most smokers will tell you that there are few upsides to one of the deadliest habits on Earth -- not the least of which is money gone up in smoke. The average cost of a pack of cigarettes is $6.16. Presuming you smoke a pack a day, that's $246.40 saved over the 40-day period of abstention.

Photo credit: Verbeek/shutterstock

AWAY WITH WINE

The average price of a bottle of red wine is $15.66, according to the online wine community Vivino. Rounding it out to an even $16 and presuming two glasses a night (half of a standard 750ml bottle), that's $320 to save or spend over 40 days. After Lent is over, however, wine lovers might consider some of these great-tasting reds under $20.

Photo credit: g-stockstudio/shutterstock

MASSAGES: RICHLY RELAXING

Unless it's for medical purposes, a massage is truly a luxury -- one that can cost you about $60 an hour on average. If you get one, one-hour massage each week, you're coughing up $360 over the course of 40 days that you could have pocketed had you abstained.