20 Tips for Saving Money on Groceries

By   

View as:

smiling young woman holding a long grocery receipt at supermarket
Photo credit: Stokkete/shutterstock

Not everyone was born a coupon clipper. But there are numerous ways to net supermarket savings without going the coupon route. With these 20 tips, shoppers can save on grocery staples, either by capitalizing on store pricing policies or by bypassing the supermarket altogether for certain items.

olive oil
Photo credit: Sergey Ryzhov/shutterstock

Taste-offs staged by food-centric media outlets as well as Cheapism have put supermarket olive oils to the test. Trader Joe's Spanish Extra Virgin Olive Oil ($6 for 16.9 ounces) emerged victorious in a couple of these competitions. Goya Extra Virgin Olive Oil ($4 for 8.5 ounces at Walmart) also earned its stripes as a good, cheap olive oil.

hands holding bills and calculator at dollar store
Photo credit: Volosina/shutterstock

Remember to put dollar stores into the rotation for pantry staples. Items such as aluminum foil, cereal, dish soap, sugar, and spices can be found for less at a dollar store than at Walmart. While the dollar store doesn't naturally come to mind for groceries, shoppers will find deals on packaged goods such as oatmeal and pancake mix.

small bottle of McCormick Pure Vanilla Extract with baked cake in background
Photo credit: Warren Price Photography/shutterstock

Buying generic or store-brand flour, sugar, and baking soda, as chefs often do, is a sure way to save money. Many supermarkets charge upward of $10 for vanilla extract but sell vanilla flavoring for a dollar or two, and experts at Cook's Illustrated detected no difference in taste in sampled baked goods.

smiling woman shopping for bulk cereal in grocery supermarket
Photo credit: PathDoc/shutterstock

Cereal companies offer coupons and promotions in August or the fall (primarily September and October) to accompany the start of the school year. Take advantage of the offerings and buy multiple boxes. Check the expiration dates when buying, although unopened packages should stay fresh for many months.

half gallon of milk
Photo credit: Mega Pixel/shutterstock

Shop around for the best bargain when it comes to milk. Convenience stores and drugstores may charge 30 to 50 cents less than grocery stores for a gallon of milk, according to a tip from Reader's Digest. These stores lure shoppers with low prices on staples in hopes they'll stick around and buy more items with higher margins.

sticks of butter
Photo credit: Kellis/shutterstock

The freezer can be a thrifty consumer's best friend. Keep an eye out for buy-one-get-one-free deals and other discounts and stock up at the supermarket bakery, in the dairy aisle, in the refrigerator case, and even in the produce department. Freeze the extra and thaw when needed. Bread and blueberries stay fresh in a deep-freeze state for up to one year, milk for three months, butter for six, and fresh orange juice for four.

frozen foods on shelves in a supermarket
Photo credit: Niloo/shutterstock

The average American tosses out more than 33 pounds of food a month, including large amounts of fresh fruits and vegetables, the Natural Resources Defense Council reports. Fresh produce is nutritionally satisfying and certainly looks good, and in season it can be a bargain. But opting for frozen fruits and vegetables saves consumers year-round. Frozen produce lasts far longer and often costs less up front (e.g., an ear of fresh corn costs at least 25 cents, while a 10.8-ounce bag of frozen kernels costs $1 or so).

woman shopping for frozen seafood in grocery store
Photo credit: michaeljung/shutterstock

That same seafood labeled "previously frozen" at the seafood counter is often available for far less in the freezer aisle. Allowing a little extra time to thaw the fish at home before cooking could net big savings.

woman looking at some shelves in a supermarket trying to decide what to buy
Photo credit: antoniodiaz/shutterstock

Sometimes packaging makes it hard to spot a bargain. For many pantry staples, the best deal comes in larger sizes; a 15-ounce jar of Hellmann's Real Mayonnaise will cost $3 at Walmart while you could buy double the amount for $1 more -- or just 50 cents more in-store. That's not always the case, though. Be sure to check unit prices before deciding which size to buy.

whole chicken on cutting board with ingredients
Photo credit: Gayvoronskaya_Yana/shutterstock

A whole chicken is a cheaper cut of meat than precut poultry portions, and shoppers can net savings of about $1 a pound by doing the carving themselves. Rusty on butchering techniques? Grab a good knife and check YouTube for lessons.

happy female butcher holding ham at store with colleagues working in background
Photo credit: Tyler Olson/shutterstock

Meat sliced straight from the deli counter was 31 percent cheaper than commercially packaged versions of the same product, according to a study by ShopSmart magazine. This applies to cheese, as well; prepackaged Alpine Lace Swiss cheese might cost $16 a pound compared with the same brand for $11 a pound at the deli counter.

father carrying daughter on his back while she is selecting dessert at grocery shopping in supermarket
Photo credit: Kzenon/shutterstock

Expensive name-brand items are usually stocked at eye-level on grocery store shelves. Survey the whole scene, looking up and down for the less-obvious cheaper options.

happy woman choosing meat from glass cabinet in grocery store
Photo credit: racorn/shutterstock

Buying meat, seafood, and poultry during a sale and freezing it for later use could yield hundreds of dollars in savings over the course of a year. Another tip for saving on animal protein staples: Ask the store butcher when perishables nearing their expiration date are "reduced for quick sale."

'Sale' sign in grocery store
Photo credit: Ordinary Citizen/shutterstock

Look for promotional prices on items associated with a holiday or season. Ground beef, hot dogs, chicken, soda, chips, beer, and paper goods go on sale around Memorial Day, July Fourth, and Labor Day. Thanksgiving brings discounts on stuffing, turkey, frozen pies, and baking items. Steaks are discounted for Father's Day and Valentine's Day. Nonperishables such as canned goods and oatmeal are at their lowest prices during the winter.

man scanning voucher code in supermarket with mobile phone
Photo credit: Monkey Business Images/shutterstock

Apps such as Ibotta, Checkout 51, and Receipt Hog award cash back for specific purchases. Some ask for scanned grocery receipts or a product's barcode -- both relatively quick and painless processes. Better yet, combine these incentives with in-store coupons for more savings.

meat and poultry products in a supermarket
Photo credit: Niloo/shutterstock

Some grocery store butchers will trim and cut a large piece of meat at no charge. If this service is available, avoid the custom shrink-wrapped cuts. A chuck roast can be transformed into cubes for stew, for example, and a flank steak can become the star of a stir-fry.

close up of woman with food basket and pineapple in grocery market
Photo credit: Syda Productions/shutterstock

Don't pay extra for the grocery store to perform simple food prep chores. Opt for vegetables in their natural state rather than washed and cut. A head of romaine lettuce, for example, might cost less than half the price per pound of separated leaves packaged in plastic. A single lemon or pepper might be cheaper than the unit cost of a multipack. Whip out a calculator to make sure buying in bulk is really a bargain when it comes to produce.

woman in a supermarket asking shop assistant for helping
Photo credit: Kzenon/shutterstock

Don't be shy about asking supermarket employees for free perks that might be available -- tenderizing meat at the butcher counter, for example, or adding extra greenery at no cost in the floral department.

raw fresh meat t-bone steak and seasoning on wooden background
Photo credit: Alexander Raths/shutterstock

Every whole T-bone steak contains a small filet mignon on one side of the bone and a New York strip on the opposite side. Grab a T-bone at the grocery store and butcher it at home. This little trick can yield savings of $3 to $5 a pound for filet mignon.

hummus and pita chips
Photo credit: tomertu/shutterstock

Oftentimes it's more cost effective to stick with homemade, especially for products such as salad dressing, cold-brewed coffee, hummus, salsa, and granola. For example, a 15.5-ounce can of chickpeas -- the primary ingredient in hummus -- should cost less than $1. Add a small amount of lemon juice, garlic, and olive oil, and compare the total outlay against a 17-ounce container of hummus that sells for about $4.50.

Cheapism.com participates in affiliate marketing programs, which means we may earn a commission if you choose to purchase a product through a link on our site. This helps support our work and does not influence editorial content.