23 Items That Are Cheaper at Whole Foods

By   

View as:

Entrance to Whole Foods store
Photo credit: ablokhin/istockphoto

WHOLE PAYCHECK? IT DEPENDS

When Amazon acquired notoriously expensive Whole Foods in 2017, it lowered prices to compete with traditional grocery stores like Kroger. Now prices have gone up on hundreds of items at Whole Foods, The Wall Street Journal reports. But if you're a devotee of the specialty grocer, all is not lost. We popped in for a price check at Whole Foods and a nearby Kroger, and although Kroger was cheaper overall, we found nearly two dozen items that actually cost less at Whole Foods.

(Prices and selection may vary by location.)

Baby Spinach
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC BABY SPINACH

One of the better deals we found is on organic baby spinach. A 16-ounce plastic tub from Whole Foods' 365 Everyday Value brand is $4.99, while Kroger's Simple Truth brand is $5.99 for the same amount. That's a savings of 20 percent.
Organic Spring Mix
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC BABY SPRING MIX

It's the same story with organic baby spring mix, so if you're a salad lover who eschews conventional produce, Whole Foods might be your store. You'll pay $4.99 for 16 ounces at Whole Foods versus $5.99 at Kroger.
Paper Towels
Photo credit: Courtesy of amazon.com

PAPER TOWELS

Here's a surprising deal: Whole Foods' store-brand paper towels are cheaper than Kroger's. Kroger Home brand paper towels are $5.99 for six rolls totaling 224.4 square feet. Whole Foods' 365 Everyday Value paper towels are $6.99 for eight rolls totaling 366.7 square feet. Do the math and you're paying 0.019 cents a square foot at Whole Foods compared with 0.027 cents at Kroger — a 30 percent savings.
Blueberries
Photo credit: TonyBaggett/istockphoto

ORGANIC BLUEBERRIES

For blueberry lovers, Whole Foods' price is sweeter than Kroger's: $6.99 for 16 ounces of organic berries, or 44 cents an ounce. Kroger charges $8.99 for 18 ounces, or 50 cents an ounce. If you're a Prime member, the Whole Foods deal is much sweeter: You can get a pint of organic blueberries for $4, which is half the price per ounce at Kroger.
Frozen Strawberries
Photo credit: Courtesy of amazon.com

FROZEN WHOLE STRAWBERRIES

Don't forget to look for deals on frozen fruit, too. Sixteen ounces of frozen whole strawberries from Kroger's Private Selection brand are $3.69, while the same amount from Whole Foods' 365 Everyday Value brand is just $1.99.
Frozen Raspberries
Photo credit: Courtesy of amazon.com

FROZEN RED RASPBERRIES

Prefer raspberries? We saw 12-ounce store-brand packages in Whole Foods' freezer section for $2.99. At Kroger, the same size store-brand package was $3.99.
Extra Virgin Olive Oil
Photo credit: Courtesy of amazon.com

EXTRA VIRGIN OLIVE OIL

Whole Foods has a robust selection of olive oil, including some high-end varieties, at decent prices. A 34-ounce bottle of basic store-brand extra virgin olive oil is $6.99 there, but a dollar more at Kroger for the same amount.
Whole Foods Organic Walnuts
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC WALNUTS

It's hard to beat Whole Foods' extensive selection of nuts, and some of the prices are pretty solid too. We spied 10 ounces of organic walnut halves and pieces for $7.99 at Whole Foods. You'd pay $8.99 for the same amount from Kroger's Simple Truth organic brand.
365 Everyday Value, Organic Butter Salted
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC BUTTER

Bakers, take note: Whole Foods squeaks out a win on salted and unsalted organic butter. The 365 Everyday Value brand is $5.29 a pound, while Kroger's Simple Truth organic butter is $5.99 a pound.
Organic Peanut Butter
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC PEANUT BUTTER

You can snag a 16-ounce container of store-brand organic peanut butter at Kroger for $3.79, slightly less than the $3.99 price at Whole Foods. But Whole Foods lets you stock up with a 28-ounce container for $5.99, an option you don't have at Kroger. That drops the price to 21 cents an ounce versus 24 cents at Kroger.
Organic Almond Butter
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ALMOND BUTTER

Bored with peanut butter? You can snag 16 ounces of Whole Foods 365 Everyday Value creamy almond butter for $6.99. At Kroger, the Simple Truth brand costs $6.29, but for only 12 ounces. That makes the per-ounce price at Kroger 52 cents, while at Whole Foods, it's 44 cents.
Organic Red Delicious Apples
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC RED DELICIOUS APPLES

Try spreading some of that almond butter on organic apple slices, and pick up the apples at Whole Foods for a bit less. If you're partial to popular Red Delicious apples, they're $1.79 a pound at Whole Foods but $1.99 a pound at Kroger.
Organic Potatoes
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC RUSSET POTATOES

Whether you're going to mash 'em, bake 'em, or fry 'em, it's hard to deny the versatility of the humble potato. At Whole Foods, you can get a 5-pound bag of organic russet potatoes for $3.99, or 80 cents a pound. At Kroger, they're $2.99 for a 3-pound bag, or $1 a pound.
Annie's Cereal
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ANNIE'S CEREAL

Annie's, a national brand focused on natural and organic products, makes more than popular kid favorites such as crackers and fruit snacks. We noted at least two varieties of cereal, Frosted Oat Flakes and Cocoa Bunnies, priced at $4.49 for a 10-ounce box at Whole Foods. At Kroger, the same size boxes were $4.79.
Udi's Gluten-Free Bread
Photo credit: Courtesy of amazon.com

UDI'S GLUTEN-FREE BREAD

If you're trying to eat gluten-free, Whole Foods is worth checking out for its impressive selection. In the Whole Foods freezer section, we saw 12-ounce loaves of Udi's Gluten-Free Bread for just $5.29, while Kroger was asking $6.49.
Crumbled Feta Cheese
Photo credit: Courtesy of amazon.com

CRUMBLED FETA CHEESE

Whole Foods stocks some extravagantly pricey cheeses, but crumbled feta isn't one of them. A 6-ounce container from the 365 Everyday Value brand is $2.99, or 50 cents an ounce. A 4-ounce container of Kroger Private Selection crumbled feta is $2.69, or 67 cents an ounce.
Goat Cheese
Photo credit: Courtesy of amazon.com

GOAT CHEESE

You can get a hefty 11-ounce log of creamy store-brand goat cheese for $6.79 at Whole Foods — that's 62 cents an ounce. At Kroger, a 10.5-ounce log of Vermont Creamery goat cheese sells for $9.99, or 95 cents an ounce.
Organic Popped Popcorn
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC POPPED POPCORN

Bags of store-brand organic popped popcorn are regularly priced $2.49 at Kroger and Whole Foods. Look closer, though, and you'll see that Whole Foods' bags hold 6 ounces, and Kroger's hold 4 ounces. That's 42 and 62 cents an ounce, respectively. Put the savings of more than 30 percent toward creative toppings.
Organic Cashews
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC CASHEWS

We spied a 10-ounce bag of organic cashews at Whole Foods for $7.99, or about 80 cents an ounce. At Kroger, a 10-ounce bag of organic roasted cashews was $8.99, or 90 cents an ounce.
Organic Greek Yogurt
Photo credit: Courtesy of amazon.com

ORGANIC GREEK YOGURT

If you start your day with filling, protein-packed Greek yogurt, you'll find a slightly better deal at Whole Foods. There, the 365 Everyday brand is $5.49 for a 32-ounce tub, while Kroger charges $5.79 for the same size container of its Simple Truth brand.
Frozen Wild-Caught Salmon
Photo credit: Courtesy of amazon.com

FROZEN WILD-CAUGHT SALMON

In the mood for fish? At Whole Foods, you can get two 6-ounce store-brand Sockeye fillets for $10.99; Kroger charges $14.99 for the same amount of its store brand.
Frozen Organic Edamame
Photo credit: Courtesy of amazon.com

FROZEN ORGANIC EDAMAME

Although Kroger undercuts Whole Foods by a hair on many frozen organic veggies, edamame isn't one of them. You'll pay $2.99 for 16 ounces at Whole Foods, or 19 cents an ounce. At Kroger, the Simple Truth brand is $2.29 for 10 ounces, or 23 cents an ounce.
Frozen Organic Corn
Photo credit: Courtesy of amazon.com

FROZEN ORGANIC CORN

Whole Foods also squeaks out a win on frozen organic corn, but just barely. It's $1.99 for 16 ounces there, or 12 cents an ounce. At Kroger, it's $1.29 for 10 ounces, or 13 cents an ounce.

Cheapism.com participates in affiliate marketing programs, which means we may earn a commission if you choose to purchase a product through a link on our site. This helps support our work and does not influence editorial content.